Meteoroloji ve AKOM’dan peş peşe kuvvetli yağış uyarıları! İstanbul, İzmir, Antalya…

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara, Kıyı Ege, Batı Karadeniz, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun batısı ile Antalya, Osmaniye, Hatay, Samsun, Tokat, Erzurum, ve Sivas çevreleri ve Adana’nın kuzey kesimleri ve Kahramanmaraş’ın batı ilçelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların, Edirne ve Kırklareli ile Tekirdağ’ın iç kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarında çığ tehlikesi devam etmektedir.

HAVA SICAKLIĞI

Hava sıcaklıklarının batı kesimlerde 2-4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı, yurt genelinde mevsim normalleri üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR

Genellikle güneyli yönlerden, yurdun güneydoğu kesimlerinde kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette; Marmara’nın güneyi, İç Ege, Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun güney ve doğusu ile Karadeniz’in iç kesimlerinde güneyli yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70, yer yer 80 km/saat) esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Edirne ve Kırklareli ile Tekirdağ’ın iç kesimlerinde yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Orta ve Doğu Karadeniz’in İç Kesimleri (Amasya, Tokat, Çorum ile Sinop, Samsun, Ordu, Giresun ve Trabzon illerinin iç kesimleri) ile İç Anadolu’nun doğusunda (Sivas, Yozgat, Kayseri’nin doğusu, Aksaray ve Nevşehir) güney yönlerden kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına (50-70 km/saat kısa süreli 80 km/saat) beklendiğinden ulaşımda aksamalar, çatı uçması, soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

SICAKLIK AZALACAK, YAĞIŞLAR KUVVETLİ OLACAK

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Ohan Şen’in değerlendirmeleri şöyle; Dün ve bugün arasındaki sıcaklık farkı İstanbul için 4-5 derece civarında. Bu yarın biraz daha azalacak. Diğer bölgelerde sıcaklık azalışı daha fazla. Mesela Antalya’da, İzmir’de bugün 24-25 derecek ama hafta sonuna buralarda 20 dereceye kadar düşecek.

Bugünkü yağışlara baktığımız zaman İstanbul’da sabah saatlerinde yağış oldu. Bu biraz daha devam edecek yerel olarak. Ama çok kuvvetli bir yağış yok. Bugün sabah saatlerinden öğlen saatlerine doğru Edirne ve Kırklareli’ne doğru biraz yağış var. Oraya dikkat etmek lazım. Gök gürültülü, şimşekli, yıldırımlı bir hava var orada ve öğleden sonra kalmayacak, gidecek.

İç Anadolu’nun kuzey doğusunda ve kuzeyinde lodos yönünde 80 km’ye kadar çıkabilen bir fırtına var. Ona dikkat etmek lazım. Çatılar, ağaçları kökünden sökebilir. O da bugün akşam bitecek.

TEK TEK İLLERİ SAYARAK UYARDI

Yarın esasında yağışlar duruyor. Çok fazla yağış yok. Ama cumartesi günü gece saatlerinden itibaren 2-3 gibi sabaha karşı Batı bölgelerimize bir sistem geliyor ki bu sistem çok kuvvetli bir yağış getirecek. İstanbul’u çok fazla şiddetli etkilemeyecek ama yağışlar biraz fazla olacak. Ama Çanakkale, Edirne, Balıkesir, İzmir, Aydın, Muğla, Antalya, Kütahya, Eskişehir ve Ankara’nın da güneyini etkileyecek bu şiddetli yağmur.

Şiddetli yağmur esasında yıldırım tehlikesi de var. Cumartesi günü öğlene kadar biraz karışık. Nerede, batı bölgelerde. Sıcaklıklar düşüyor. İzmir’de 20 dereceye kadar düşecek. Ama yağışın şiddetinden dolayı buralarda su baskını olabilir. Yıldırımdan da korunulması gereken bölgeler. Antalya da bunun içerisinde.

Ama en çok Muğla ilçelerinde… Marmaris, Fethiye, Bodrum gibi ilçelerde biraz kuvvetli gibi gözüküyor. Denizli civarında biraz kuvvetli gözüküyor.

İSTANBUL’DA YAĞIŞLAR EN ÇOK ANADOLU MU AVRUPA YAKASINDA MI ETKİLİ OLACAK?

İstanbul’da sabah erken saatlerinde, iş trafiğinden de önce Avrupa yakasında kuvvetli olacak. Öğleden sonra da Anadolu yakasında kuvvetli olacak. Cumartesi günü İstanbul’daki yağmur bugünkü gibi değil. Daha şiddetli olacak, kuvvetli olacak. Sıcaklıkta pek fazla değişiklik olmayacak.

Mesela Edirne’de 27-28 derece olan sıcaklık 15 dereye kadar düşecek.

Şu an mevsim normallerinde. Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Edirne’de ani düşüşler görülecek. Ani düşülerden dolayı konvektif hareketler. Aynı Dubai’de olduğu gibi. O kadar şiddetli olmayacak. Bu konvektif hareketler havada enerjiyi artırıyor. Dolayısıyla o enerjiyi boşaltmak için yıldırımlar, şimşekler oluyor ve çok şiddetli yağışlar oluyor. Cumartesi gününe dikkat edelim.

İSTANBUL DUBAİ GİBİ OLUR MU?

Olmaz. Orası tropikal bir iklime sahip. Bu nedenle yağışlar olur ama bu seferki çok şiddetli bir yağış oldu Dubai’de. Dubai gibi olmaz hiçbir zaman.

Diğer iller için de Dubai gibi tehlike yok. Bizim enlemlerimiz Dubai gibi tropik yağışları üretecek bir atmosferimiz yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir